Konspekt zajęć dla klasy III w nauczaniu zintegrowanym.

 

Temat: Śmiech to zdrowie.

 

ZAPIS W DZIENNIKU: Rozmowa z dziećmi na temat wpływu śmiechu na zdrowie człowieka. Wyjaśnienie znanych przysłów i powiedzeń. Utrwalenie poznanych części mowy. Wykonywanie obliczeń z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań.

 

CEL GŁÓWNY:  Utrwalenie pojęć: rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek i liczebnik. Sprawdzenie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem, formułowania prostych zdań i wyodrębniania poznanych części mowy.

 

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

·        wyjaśni pojęcie „śmiech”,

·        wytłumaczy sens powiedzeń i przysłów,

·        opisze, co dzieje się z człowiekiem podczas śmiechu,

·        rozpozna opracowane części mowy,

·        wysłucha z uwagą wypowiedzi innych,

·        ułoży wyrazy z rozsypani sylabowej,

·        przeczyta tekst ze zrozumieniem,

·        prawidłowo sformułuje wnioski,

·        potrafi sformułować i zapisać proste zdanie,

·        zastosuje poprawnie kolejność wykonywania działań,

·        potrafi obliczyć iloczyny, ilorazy, sumy i różnice

·        potrafi ułożyć wyniki rosnąco ,

·        zna zasady pracy w zespole i zgodnie w nim współpracuje,

·        uczestniczy w zabawach ruchowych ze śpiewem: tańczy i bawi się przy muzyce.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Nagrania odgłosów śmiechu, buźki w 6 kolorach, słownik j. polskiego, tabela do przypinania części mowy, dowcipy, karykatury, śmieszne zdjęcia, karty pracy z  rozsypanką sylabową do tworzenia przymiotników, arkusze szarego papieru ze szkicem mapy pojęciowej, kartki z przysłowiami, arkusz z rozpoczętym zdaniem, ilustracje  twarzy w różnych nastrojach, ilustracja przedstawiająca sylwetkę śmiejącego się człowieka, kartki z wyrazami, plansza z funkcjami śmiechu, karty pracy z działaniami i hasłami do odszyfrowania, sok z cytryny, karta pracy do czytania ze zrozumieniem i tabelą, piosenki: ” Każda chwila beż uśmiechu jest stracona”- „Ciuchcia- piosenki Moniki i Kulfona” i „ Od rana mam dobry humor”- M. Jeżowska.

 FORMY PRACY:

Zbiorowa, indywidualna, grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana.

METODY:

·        słowna- rozmowa kierowana,

·        oglądowa – pokaz, demonstracja,

·        praktyczna- działanie,

·        aktywizująca – „Mapa pojęciowa”.

            CZAS TRWANIA: 90min.

            

             PROWADZĄCY: Jadwiga Mazur             

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1. Dzieci siedzą na wykładzinie, n-l odtwarza z kasety odgłos śmiechu.

2. Rozmowa kierowana pytaniami:

- Co usłyszeliście przed chwilą?

- Przejawem jakiego humoru najczęściej jest śmiech?

- Która twarz jest roześmiana? (N-l prezentuje 3 twarze.)

- Kto z was lubi się śmiać?

- Czym według was jest śmiech?

3. Podział na grupy. Uczniowie otrzymują roześmiane buźki w 6 kolorach,

( przyklejają je sobie na piersiach) i zajmują miejsca w ławce, na której jest buźka w otrzymanym kolorze. Przypomnienie zasad pracy w grupie.

4. Tworzenie mapy pojęciowej. ( Praca grupowa.)

U. mają za zadanie opracować własną definicję śmiechu.  Obmyślają i zapisują    swoje pomysły.

- Prezentacja.

5. Odczytanie definicji śmiechu ze słownika języka polskiego.

6.  Utrwalenie rzeczownika.

-Jak inaczej ludzie nazywają „śmiech”? – U. podają propozycje (śmiech- chichot, rechot, rżenie).

N-l przypina wyrazy do tablicy w tabeli, rubryka – rzeczownik.

- Jakimi częściami mowy są te wyrazy? Czym są rzeczowniki? Na jakie pytania odpowiadają?

7. Utrwalenie pojęcia czasownik.

- Co to są czasowniki? Na jakie pytania odpowiadają?

- Utwórzcie czasowniki od podanych rzeczowników. Podajcie je w formie bezosobowej.

śmiech – śmiać się

chichot – chichotać

rechot – rechotać

rżenie – rżeć

N-l przypina czasowniki w tabeli, rubryka – czasownik.

8. Rozmowa kierowana pytaniami.

- Jakim uczuciom towarzyszy śmiech?( radość, zadowolenie)

- Kiedy się śmiejemy? Z czego?

·        z dowcipów, żartów ( odczytanie 1- 2 kawałów),

·        z kabaretów,

·        z karykatur- pokaz i omówienie,

·        z komedii,

·        ze śmiesznych sytuacji – pokaz ilustracji.

- Czy w każdej sytuacji i w każdym miejscu można się śmiać?

- Czy ładnie jest śmiać się z innych?

- W jakim miejscu, (gdzie?)  śmiejemy się najwięcej? ( W cyrku rozśmiesza nas klaun, beczka śmiechu, krzywe lustra.)

- Czy potraficie śmiać się z samych siebie?

9. Utrwalenie pojęcia- przymiotnik.

  - Jaki może być śmiech?

  - Łączenie sylab na kartach pracy.(Praca w grupach.)

                   agre – ryczny

                   histe – sywny

                   pobła – rzki

                   go      soły

                   sata – żliwy

                   we – nistyczny

(agresywny, histeryczny, pobłażliwy, gorzki, satanistyczny, wesoły)

-Odczytanie, wyjaśnienie.

- Jakimi częściami mowy są zapisane przez was wyrazy?

- Czym są przymiotniki?

- Na jakie pytania odpowiadają?

N-l przypina wyrazy w tabeli, rubryka – przymiotnik.

 

**Informacja N-la: Nie udałoby nam się wypisać wszystkich odmian śmiechu, gdyż jest ich bardzo dużo-  aż 180.

 

10. Wysłuchanie nagrania kilku odmian śmiechu.?????????

-Spróbujcie przyporządkować nazwy do usłyszanych rodzajów śmiechu. Wspólnie w grupach podejmijcie decyzje.

(U. naradzają się, podnoszą odpowiedni kartonik z nazwą.)

11.Utrwalenie pojęcia- przysłówek. Tworzenie mapy pojęciowej. ( Praca w grupach.)

 

 

 

                                               ……………….

                                            … Jak można się śmiać?.............

                                               ……………….

 

(np. głośno, cicho, wesoło, radośnie, histerycznie)

Jeśli zadanie sprawi dzieciom trudność, należy polecić utworzyć przysłówki od podanych wcześniej przymiotników.

-Odczytanie.

- Jakimi częściami mowy są zapisane przez was wyrazy?

- Co to są przysłówki?

- Na jakie pytanie odpowiadają?

N-l przypina wyrazy w tabeli, rubryka – przysłówek.

 

12. Wyjaśnienie powiedzeń i przysłów dotyczących śmiechu. ( Praca w grupach , zróżnicowana.)

Każda grupa uczniów otrzymuje przysłowie do wyjaśnienia.

 

I – W śmiech obrócić całą sprawę.

II – Kto się nigdy nie śmieje, od tego zimno wieje.

III – Nie śmiej się bratku z cudzego wypadku.

IV - Śmiech przez łzy.

V – Boki zrywać ze śmiechu.

VI – Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

 

13.Rozmowa kierowana pytaniami:

- Od kiedy śmiech towarzyszy człowiekowi?

- W jakim wieku człowiek zaczyna się śmiać?

- Czy śmiać się może każdy?

Wspólny wybór właściwej odpowiedzi. N-l prezentuje odpowiedzi. U. mają za zadanie wybrać prawidłową.;

ŚMIECH JEST ZJAWISKIEM:

·        zastrzeżonym dla ludzi białych,

·        zabronionym dla kobiet,

·        zakazanym dla dzieci,

·        które jest karane u nauczycieli,

*uniwersalnym, niezależnie od wieku, płci, koloru skóry i zawodu.

- Czy tylko ludzie się śmieją?

- Jak „śmieją się” zwierzęta?( koń, pies, ptak)

14. Utrwalenie pojęcia – liczebnik. Omówienie ilustracji , przedstawiającej śmiejącego się człowieka.

- Czy śmiech ogarnia tylko twarz?

- Co dzieje się z innymi partiami ciała?

U. odczytują informacje:

Mózg- wzmożone działanie substancji uspokajających, pobudzających oraz uśmierzających ból.

Twarz – czerwienieje; oczy mrużą się, błyszczą, często łzawią; unoszą się kąciki ust.

Klatka piersiowa – wzrost napięcia mięsni brzucha, serce bije mocniej i szybciej.

Zwieracze- może dojść do niekontrolowanego oddania moczu.

Nogi – uginają się kolana.

Stopy – palce maja tendencję do podkurczania się.

 

Policzcie- ile partii ciała uczestniczy w śmiechu?( 6)

- Jaka częścią mowy jest wyraz – sześć?

- Jak pytamy o liczebniki?

Gdybym zapytała: który z kolei, to jak odpowiedzielibyście?( szósty)

N-l przypina wyraz do tabeli, rubryka- liczebnik.

 

15. Zabawa ruchowa, utrwalająca wiadomości z gramatyki.

Uczniowie otrzymują kartki z  wyrazami ( te z lekcji i inne- rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, przysłówki, liczebniki). Chodzą po klasie w rytm muzyki, zastanawiając się jaką częścią mowy jest ich wyraz. Gdy zapadnie cisza stają przy odpowiedniej planszy z nazwą części mowy. Sprawdzają czy nikt się nie pomylił. Na dźwięk muzyki U. wymieniają się kartkami  i zabawa się powtarza.

16.Próba odpowiedzi na pytanie:

- Czy śmiech jest zdrowy?( swobodne wypowiedzi dzieci)

Odczytanie funkcji śmiechu:

·        ROZŁADOWUJE NAPIĘCIE

·        PODWYŻSZA POZIOM CIAŁ ODPORNOŚCIOWYCH

·        OSŁABIA ODCZUWANIE BÓLU

·        WZMAGA OPTYMIZM

·        ODCHUDZA

·        ODMŁADZA

·        UPIĘKSZA

 

17.Zastosowanie kolejności wykonywania działań i odczytanie haseł: 

( karty pracy)

 

ŚMIECH TO LEKARSTWO I KOSMETYK

NIE BĄDŹ PONURAKIEM

UŚMIECHNIJ SIĘ

 

18.** Informacja N- la :

Śmiech ma bardzo korzystne działanie na organizm człowieka. W medycynie pojawiła się nowa dziedzina naukowa- GELOTOLOGIA, czyli terapia śmiechem. W ramach jej terapii w szpitalach zamiast zastrzyków i pigułek przepisuje się wesołe książki, komedie filmowe, przebieranki i występy klaunów. Stwierdzono, że dzięki śmiechowi w organizmie człowieka powstają tzw. hormony szczęścia mające wpływ na pozytywny nastrój.

Pamiętajmy, ze śmiech jest bardzo ważny. 

W Polsce przyznaje się „ Order Uśmiechu”. jest jedynym odznaczeniem na świecie przyznawanym przez dzieci. Otrzymali go np. papież Jan Paweł II, Jolanta Kwaśniewska- żona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po przypięciu orderu i pasowaniu różą, laureat musi wypić puchar soku z cytryny i uśmiechnąć się.

19. Próba wypicia soku z cytryny bez skrzywienia się.

20. Praca z kartą pracy:

·        Czytanie ze zrozumieniem.

·        Rozróżnianie części mowy.

 

 

 

 

THE END