W tym roku odbyła się już X edycja konkursu, którego celem jest promowanie pozytywnych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły klasy oraz upowszechnianie zachowań życzliwości na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia.
„Wspaniali” to zwyczajni, normalni, młodzi ludzie, którzy wytrwale dążą do celu, nawet „pod wiatr”, zawsze stają w obronie dobra. Mają głowy pełne kolorowych pomysłów, marzeń... Są odpowiedzialni, obowiązkowi, życzliwi, wrażliwi, często bardzo skromni. Nie brakuje ich również w naszej szkole. Co roku kilka osób wysyła swoje zgłoszenia i od kilku lat z powodzeniem zdobywa to wyróżnienie. W tym roku również nie zabrakło „Wspaniałego”.
A raczej „Wspaniałej”…
Laureatka X edycji konkursu „8 Wspaniałych”
Nazywa
się Paulina
Obszańska.
Jest uczennicą trzeciej klasy naszego gimnazjum.
Swoim postępowaniem pragnie ukazać odpowiednią hierarchię wartości w życiu i stać się wzorem do naśladowania swoim rówieśnikom. Jest osobą otwartą i asertywną. Uczestniczy w życiu szkoły, działa także w różnych organizacjach. Są nimi:
1) Samorząd Uczniowski - pełni funkcję wiceprzewodniczącej. Wraz z koleżankami kolegami organizuje akcje charytatywne, zabawy, dyskoteki, uczestniczy w uroczystościach zarówno szkolnych - Dzień Nauczyciela, Mikołajki, Dzień Wiosny, Dzień Dziecka, jak również państwowych - Święto Niepodległości, Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Uczestniczyła w znanych akcjach:
a)
„Góra grosza” - zbiórka pieniędzy na Rodzinne Domy Dziecka
b)
„Znicz” - zbiórka zniczy, zapalanych później na cmentarzach na terenie
miasta
c) „Dziewczynka z zapałkami” - zbiórka pieniędzy dla najuboższych dzieci
Działalność ta ubogaca ją i daje satysfakcję z tego, iż może służyć i nieść pomoc innym. Jest to pomoc zarówno duchowa, jak i materialna. Cieszy się, że dzięki jej przedsięwzięciom poprawia się los innych. Mogą oni oderwać się od codziennych trudów i trosk.
2) Gazetka szkolna. - „Bazgroły ze szkoły” to gazetka mająca na celu uświadomienie uczniom spraw, sytuacji dużej wagi, o których nie myślą na co dzień, a także zachęcenia ich do działania. Od dwóch lat pisze artykuły do tej gazety. Jest to jej wielką pasją. Dzięki gazetce poszerza swoje umiejętności. Od roku jest jej redaktorem naczelnym i sprawuje pieczę nad pracami, artykułami i zespołem redakcyjnym.
3) Polski Czerwony Krzyż. Od dwóch lat działa w PCK. Jest przewodniczącą Szkolnego Koła PCK. Stara się, z pomocą innych członków, nieść jak największą pomoc innym poprzez udział i organizację akcji:
a) „Wyprawka dla Żaka”- zbiórka książek i artykułów szkolnych dla dzieci
z biednych rodzin
b)
„Dzień walki z głodem”- sprzedaż drobnych artykułów spożywczych oraz
pieczywa na terenie szkoły
c)
zbiórki pieniędzy dla najuboższych
d)
wykonywanie stroików dla mieszkańców Domu Opieki Społecznej
e)
zbiórka żywności dla biednych rodzin z okazji Świąt Wielkanocnych
f)
„mnożenie grosika” w celu dofinansowania wakacji i ferii dla
biedniejszych dzieci
Organizacja w/w akcji uwrażliwia ją na potrzeby ludzi biednych, chorych i starszych. Pomoc, jaką niesie sprawia jej wielką radość i satysfakcję. Ponadto uświadamia jej wagę tak ważnych wartości w życiu jak posiadanie kochającej rodziny, bycie zdrowym i zadowolonym z życia. Na co dzień jest optymistką i stara się przekazywać pozytywną postawę otoczeniu, aby wszyscy byli uśmiechnięci i potrafili cieszyć się z tego, co mają.
Propaguje wśród uczniów klasy i szkoły, zdrowy, odpowiedzialny tryb życia, walkę z nałogami oraz dbanie o higienę osobistą, poprzez wykonywanie gazetek ściennych, prowadzenie pogadanek i pisanie artykułów do szkolnej gazetki. Jej postawa może świadczyć o odpowiednim trybie życia, może być przykładem dla innych.
4) „Koinonia Jan Chrzciciel. Jest to wspólnota działająca przy parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Bycie we wspólnocie, obcowanie z jej fantastycznymi członkami oraz oddanie się wierze jest wspaniałym doświadczeniem. To, co w krótkim czasie dało mi bycie w niej jest nieporównywalne z żadną radością. Życie w Chrystusie i uznanie Go za swojego Pana jest największym szczęściem. W związku z byciem we wspólnocie uczestniczę w Eucharystiach i spotkaniach ewangelizacyjnych”- mówi Paulina. Swoim członkostwem we wspólnocie daje świadectwo wiary i motywuje do utrwalania pozytywnych postaw. Poprzez ewangelizację przekazuje Chrystusa, właściwe wzorce i uświadamia że młodzi są nadzieją Kościoła i przyszłością Świata.
Od 5 lat jest przewodniczącą klasy. Stara się godnie reprezentować klasę w szkole i poczuwa się do odpowiedzialności za nią. Bierze udział w przeróżnych konkursach szkolnych (głównie humanistycznych), m.in.:
1)
konkursy literackie
a)
„Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”
b)
„Ten jest z Ojczyzny mojej – Jan Paweł II- Apostoł Jedności” - zdobycie
II miejsca
2) konkurs informatyczny „Ten jest z Ojczyzny mojej - Jan Paweł II - Apostoł Jedności” – zdobycie I miejsca na etapie diecezjalnym
3) olimpiada historyczna - etap I (szkolny)
4) olimpiada polonistyczna - etap I (szkolny) i etap II (powiatowy)
W wolnych chwilach pomaga słabszym w nauce koleżankom i kolegom, zgłębia swoją wiedzę z filozofii, rozwija umiejętności pisarskie- prowadzi internetowy pamiętnik (blog), pisze wiersze, dużo czyta, opiekuje się także dziećmi pod nieobecność ich rodziców.
Jej postępowanie świadczy o jej wychowaniu i stawia w świetle jej rodziców. Stara się o tym nie zapominać i żyć tak, by nie mieli powodów, by się jej wstydzić i mieć przez nią problemy. Również w szkole jest bezproblemowa. Umie być obiektywna, ale także ma własne zdanie. Szczególnie przydaje się ono, gdy jest stawiana przed trudnymi, często kuszącymi, wyborami. Kieruje się wtedy rozumem; umie przewidzieć konsekwencje podjęcia złej decyzji. Ma nadzieję, że jej postawa może być wzorem do naśladowania.